Co każdy początkujący kierowca ciężarówki wiedzieć powinien.

Kierowca zawodowy to bardzo trudny zawód, wymagający ogromnej odpowiedzialności. Wiele stresów, ciągłe bycie „w podróży”, brak stabilizacji i tysiąc rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę. Wiele z zasad obowiązujących kierowcę po jakimś czasie wchodzi w nawyk. Na początku trzeba jednak przyzwyczaić się do pewnych reguł i nauczyć określonego sposobu postępowania w różnych sytuacjach.

Kilka wskazówek dla początkującego kierowcy
Wygodę zapewni Ci odpowiedni, przewiewny strój. Weź pod uwagę to, że spędzisz w nim niejednokrotnie cały dzień czy noc. Kwestią kluczową jest także właściwe obuwie. Kierowca zawodowy powinien podróżować w pełnych butach, bez odkrytych palców. Wystarczy, że chociaż raz spróbujesz jeździć w sandałach, aby docenić wagę tej zasady.
Cofanie dużym, autem ciężarowym wygląda zupełnie inaczej, niż cofanie samochodem osobowym. Pole widzenia jest mocno ograniczone. Dlatego zanim rozpoczniesz ten manewr po prostu wyjdź z samochodu i rozejrzyj się wokół. To zaledwie kilka sekund, które może sprawić, że unikniesz wypadku.

Pewne rzeczy wymagają nieustannej kontroli. Pamiętaj, zatem o wstępnej inspekcji technicznej pojazdu przed wyruszeniem w trasę. Sprawdzaj podpięcie naczepy zawsze w momencie, gdy podpinasz ją na nowo albo zastaw pozostawiony był jakiś czas bez nadzoru. Kontroluj wagę ładunków. Przeciążenia samochodu nie tylko są niezgodne z przepisami, ale również bardzo niebezpieczne.

Unikaj używania długich świateł w nocy. Światła ciężarówki mogą być wyjątkowo oślepiające dla innych kierowców. Pamiętaj o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i utrzymywaniu właściwej prędkości, nie tylko tej dozwolonej przez prawo, ale również tej dyktowanej warunkami na drodze. Telefon musisz mieć zawsze przy sobie. Jednak jego używanie w czasie jazdy grozi wypadkiem. Najważniejsze jest skupienie się na jeździe i całkowite panowanie nad pojazdem.

Bycie kierowcą zawodowym to styl życia
Nie unikniesz długiego przebywania poza domem. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, które ułatwią Ci rozłąkę z najbliższymi. Potraktuj czas przestojów, jako chwilę relaksu i odprężenia. Z pewnością przydatny okaże się porządny laptop lub tablet. Na postojach możesz pooglądać ulubione filmy, posłuchać muzyki, posłuchać audiobooków lub pograć w jakąś grę. Lubisz czytać? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą w trasę kilka książek. Wszystko, co pozwoli Ci się nieco zresetować jest wskazane.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *