Co każdy początkujący kierowca ciężarówki wiedzieć powinien.

Co każdy początkujący kierowca ciężarówki wiedzieć powinien.

Kierowca zawodowy to bardzo trudny zawód, wymagający ogromnej odpowiedzialności. Wiele stresów, ciągłe bycie „w podróży”, brak stabilizacji i tysiąc rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę. Wiele z zasad obowiązujących kierowcę po jakimś czasie wchodzi w nawyk. Na początku trzeba jednak przyzwyczaić się do pewnych reguł i nauczyć określonego sposobu postępowania w różnych sytuacjach.

Kilka wskazówek dla początkującego kierowcy

Wygodę zapewni Ci odpowiedni, przewiewny strój. Weź pod uwagę to, że spędzisz w nim niejednokrotnie cały dzień czy noc. Kwestią kluczową jest także właściwe obuwie. Kierowca zawodowy powinien podróżować w pełnych butach, bez odkrytych palców. Wystarczy, że chociaż raz spróbujesz jeździć w sandałach, aby docenić wagę tej zasady.
Cofanie dużym, autem ciężarowym wygląda zupełnie inaczej, niż cofanie samochodem osobowym. Pole widzenia jest mocno ograniczone. Dlatego zanim rozpoczniesz ten manewr po prostu wyjdź z samochodu i rozejrzyj się wokół. To zaledwie kilka sekund, które może sprawić, że unikniesz wypadku.

Pewne rzeczy wymagają nieustannej kontroli. Pamiętaj, zatem o wstępnej inspekcji technicznej pojazdu przed wyruszeniem w trasę. Sprawdzaj podpięcie naczepy zawsze w momencie, gdy podpinasz ją na nowo albo zastaw pozostawiony był jakiś czas bez nadzoru. Kontroluj wagę ładunków. Przeciążenia samochodu nie tylko są niezgodne z przepisami, ale również bardzo niebezpieczne.

Unikaj używania długich świateł w nocy. Światła ciężarówki mogą być wyjątkowo oślepiające dla innych kierowców. Pamiętaj o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i utrzymywaniu właściwej prędkości, nie tylko tej dozwolonej przez prawo, ale również tej dyktowanej warunkami na drodze. Telefon musisz mieć zawsze przy sobie. Jednak jego używanie w czasie jazdy grozi wypadkiem. Najważniejsze jest skupienie się na jeździe i całkowite panowanie nad pojazdem.

Bycie kierowcą zawodowym to styl życia

Nie unikniesz długiego przebywania poza domem. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, które ułatwią Ci rozłąkę z najbliższymi. Potraktuj czas przestojów, jako chwilę relaksu i odprężenia. Z pewnością przydatny okaże się porządny laptop lub tablet. Na postojach możesz pooglądać ulubione filmy, posłuchać muzyki, posłuchać audiobooków lub pograć w jakąś grę. Lubisz czytać? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą w trasę kilka książek. Wszystko, co pozwoli Ci się nieco zresetować jest wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *