W trosce o komfort pracy. Cechy ergonomicznego fotela biurowego.

W trosce o komfort pracy. Cechy ergonomicznego fotela biurowego.

Uciążliwe bóle kręgosłupa karku głowy, problemy z koncentracją i nieustające zmęczenie. Czy wiesz, że źródłem tego typu problemów może być niewłaściwie dobrany fotel biurowy? Wiele osób przy biurku spędza większość swojego dnia. Bardzo często wymaga tego nasz charakter pracy. Warto, więc pomyśleć o odpowiednim fotelu biurowym.

Idealny fotel biurowy

Poszukując fotela do pracy biurowej należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Pierwszą z nich jest jak najszersza możliwość regulacji. Obowiązkowa jest regulacja wysokości, która pozwala dostosować wysokość fotela do wysokości biurka oraz do wzrostu użytkownika. Regulowana powinna być również wysokość oparcia. Coraz więcej modeli krzeseł biurowych pozwala na ustawienie kąta odchylenia oparcia. W wielu fotelach regulować można również zagłówek oraz podłokietniki.

Dobry fotel biurowy to z pewnością fotel stabilny. Stabilność tę zapewnia przede wszystkim solidna podstawa co najmniej pięcioramienna. Jeżeli fotel wyposażony jest w mechanizm jezdny, konieczna jest również opcja blokady kółek.

Jednym z najważniejszych elementów fotela jest odpowiednio wyprofilowane oparcie. Ma ono stanowić wsparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz łopatek. Wypukła część oparcia powinna znajdować się na wysokości naszego kręgosłupa lędźwiowego. Stąd potrzeba dopasowania fotela do wzrostu konkretnego użytkownika.

Siedzisko powinno mieć płaską powierzchnię, a jego krawędzie muszą być delikatnie zaokrąglone. Jest to niezwykle ważne, aby krawędź siedziska nie powodowała ucisku naszych ud i nie blokowała przepływu krwi. Ważna jest także szerokość siedziska oraz jego głębokość, która zgodnie ze standardami powinna wynosić około 40 cm.

Dodatkowe elementy wyposażenia fotela poprawiające komfort pracy

Podłokietniki w fotelach biurowych stały się już niemal standardem. W wielu modelach istnieje nawet możliwość regulacji ich wysokości oraz odległości między nimi. Dlaczego podłokietniki są takie ważne? Stanowią one podparcie dla naszych przedramion i w trakcie wielogodzinnej pracy skutecznie zmniejszają obciążenia nadgarstków oraz samego kręgosłupa.

Szukając fotela biurowego, pytajmy o modele wyposażone w mechanizm umożliwiający dynamiczne siedzenie. Mechanizm ten sprawia, że siedzisko oraz oparcie aktywnie podąża za naszym ciałem w momentach zmiany pozycji.
Dosyć istotny jest również amortyzator, który umożliwia płynną regulację wysokości siedziska. Amortyzator gazowy z wbudowaną sprężyną dodatkowo podnosi komfort siedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *