Czym jest toksyczny związek. Jak się przed nim uchronić?

Czym jest toksyczny związek. Jak się przed nim uchronić?

Toksyczny związek to relacja, w której partnerzy krzywdzą się nawzajem. Zamiast się wspierać, doceniać- podcinają sobie skrzydła. Taka relacja jest dla nas bardzo szkodliwa. Myślimy, że z partnerem łączy nas miłość, ale w rzeczywistości jest to relacja toksyczna. Po czym poznać, że jesteśmy w takiej relacji?

Rezygnacja z siebie

Ze względu na swojego partnera rezygnujesz ze swoich marzeń i celów. Nie rozwijasz się, ponieważ twój partner podcina ci skrzydła i zniechęca do podejmowania nowych działań. Np. pielęgnuje w tobie przekonanie, że jesteś kiepskim kierowcą. Osoby, które tkwią w toksycznych relacjach mają poczucie, że nie są dość dobre, że powinny być lepsze. Są wciąż krytykowane za każdy nawet najmniejszy błąd. W takiej relacji nie można liczyć na wzajemność. Skupiasz się tylko na swoim partnerze, na tym co on czuje, co myśli. Jego potrzeby są ważniejsze niż twoje. I co najważniejsze w takiej relacji nie jesteś sobą, a więc: nie możesz wyrażać swoich przekonań, z obawy, że zostaną one wyśmiane; nie ubierasz się w ciuchy, które lubisz, bo wiesz, że nie podobają się one partnerowi; zastanawiasz się co powiedzieć, żeby go nie zezłościć, chodzisz koło niego na paluszkach. Jeśli znaleźliśmy się w toksycznym związku na pewno zastanawiamy się, w jaki sposób wplątaliśmy się w niezdrową relację.

Powody toksycznych zachowań w związku

Powodem powstania toksycznej relacji może być po prostu brak dopasowania charakterów. W takiej sytuacji jeden partner wymusza na drugim by sprostał jego wymaganiom. Innym powodem może być niechęć kontynuowania związku, ale jednocześnie uciekanie od decyzji o zakończeniu relacji. Jeśli znajdujesz się w takiej relacji, trudno będzie ci ją zakończyć. Być może to właśnie chwila, w której warto skorzystać z psychoterapii. W wielu polskich miastach znajdziemy pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *