Jak oświetlić ogród?

Jak oświetlić ogród?

Zamontowanie oświetlenia do ogrodu to nie lada sztuka. Nie wystarczy rozmieścić punkty świetlne w różnych odległościach. Trzeba wiedzieć jak operować światłem i jakiego typu dobrać oświetlenie, by uzyskać odpowiedni efekt.

Oświetlenie od dołu czy perspektywiczne?

Żywopłoty, drzewa i krzewy można oświetlić od dołu. Takie oświetlenie jednak wymaga źródeł światła o małej jasności. Wówczas możemy cieszyć się niecodziennym widokiem. Liście podświetlane od dołu wyglądają zjawiskowo a cienie rysujące się ku górze, wprowadzają do ogrodu niezwykły nastrój. Oświetlając ogród możemy postawić na oświetlenie perspektywiczne. Polega ono na stopniowaniu jasności elementów. Elementy które znajdują się w głębi ogrodu, są oświetlone jaśniej niż te, które znajdują się bliżej.

Oczko wodne i kaskady

Jeśli mamy w ogrodzie oczko wodne lub kaskadę, to jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Takie elementy architektury mogą cieszyć nie tylko w dzień, ale także w nocy. W jaki sposób? Wystarczy odpowiednio je oświetlić. Trzeba tu pamiętać o jednej zasadzie. Jeśli chcemy oświetlić zbiornik wody o nieruchomej powierzchni wówczas musimy zamontować oświetlenie na dnie. Strumienie świetlne pięknie oświetlą wodny świat. Natomiast kaskady czy różnego rodzaju fontanny oświetlamy od góry, by kropelki wody mieniły się w świetle.

Lampy ogrodowe mogą zdziałać cuda. Jednak trzeba je odpowiednio dobrać do typu naszego ogrodu i nie przesadzić z ich ilością. Przepych jest niewskazany jeśli chodzi o oświetlenie ogrodu. Może bowiem zaburzyć piękno, aniżeli je podkreślić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *