Spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Kiedy powinniśmy zastanowić się nad utworzeniem spółki o wybranym typie? Czy założenie spółki będzie dobrym rozwiązaniem? Na pewno trzeba rozważyć kilka kwestii, by podjąć właściwą decyzję.

Ryzyko

Próbując znaleźć odpowiedz na to czy powinniśmy swoją działalność przekształcić w spółkę, na pewno trzeba wziąć pod uwagę to jakie ryzyko ponosimy w swojej działalności. Jeśli transakcje są coraz większe, inwestujemy coraz poważniejsze środki finansowe, może się okazać, że odczuwamy coraz większy stres związany z prowadzeniem działalności- ryzykujemy bowiem poważną stratę finansową. Możemy ograniczyć ryzyko finansowe, jeśli będziemy prowadzić działalność w formie spółki. Podstawową funkcją spółki kapitałowej jest właśnie ograniczenie odpowiedzialności finansowej przedsiębiorcy. Nie zawsze jednak warto zakładać spółkę. Działalność prowadzona na małą skalę, gdzie nie ma mowy o większych inwestycjach a ewentualne straty nie będą bolesne- nie ma sensu zakładać spółki, w tym przypadku założenie spółki wiąże się z dodatkowymi kosztami i formalnościami.

Koszty po założeniu spółki- prognoza

Rozważając czy założyć spółkę czy też nie- warto wziąć pod uwagę to jak będą kształtowały się koszty po utworzeniu spółki. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, spółki mogą generować niższe koszty niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Aby znaleźć odpowiedz na to pytanie trzeba zestawić obecnie ponoszone koszty z prognozowanymi kosztami ponoszonymi w spółce. Warto przeanalizować to z naszym prawnikiem czy księgowym.

Samotny wilk czy działanie wspólne? Czyli porada u adwokata

Gdy w grę zaczynają wchodzić poważne pieniądze, trzeba rozważyć założenie spółki- może wystarczyć spółka cywilna, która jest jedynie umową między wspólnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *