Kolekcja obrazów Juliusza Joniaka

Kolekcja obrazów Juliusza Joniaka

Polski malarz, mistrz łączenia kolorów i barw, które idealnie oddają atmosferę panującą w miejscach, które przedstawia on na swoich dziełach. Kolekcje obrazów Juliusz Joniaka, bo o nim tutaj mowa, pełne są wybitnych dzieł z dumą reprezentujących dominujący w polskiej sztuce w drugiej dekadzie dwudziestolecia wojennego kapizm zamiennie zwany koloryzmem. 

Urodzony w 1925 roku we Lwowie polski malarz, grafik i pedagog zaczął malować już w wieku kilkunastu lat, a pasja, którą odkrył w szkole średniej, została z nim aż do ostatnich dni. Po ukończeniu lwowskiej Szkoły Przemysłu Artystycznego podjął studia na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego oraz na wydziale grafiki artystycznej pod kierunkiem m.in. Andrzeja Jurkiewicza. Miłość do sztuki sprawiła, że Juliusz Joniak postanowił zarażać nią także innych. Po studiach sam podjął pracę na macierzystej uczelni, na której w latach 1978-1981 pracował jako Dziekan Wydziału Malarstwa, a później jako Prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

Malarstwo artysty zaliczane jest do nurtu sztuki metaforycznej, a jego wybitny talent doceniany był (i wciąż resztą jest) na całym świecie, czego dowodem może być fakt, że w 1995 roku otrzymał najważniejszą nagrodę na VII Festiwalu Sztuk w Magné we Francji, w którym uczestniczyło 160 artystów ze wszystkich kontynentów. 

Sztuka, która oddziałuje na wszystkie zmysły 

Popularność tego artysty nie jest bynajmniej przypadkowa, malarz, który zmarł w 2012 roku w Krakowie, miał bowiem niesamowity i godny podziwu dar do tworzenia sztuki, która pozwala przenieść się myślami w zupełnie inne miejsce. Przyglądając się z uważnością obrazom Juliusza Joniaka, można niemal poczuć śródziemnomorski klimat i delikatnie muskające twarz słońce, kojący aromat pól lawendy, przenieść się na ciasne uliczki nadmorskich francuskich miasteczek czy też podziwiać tamtejszą architekturę. Wszystkie dzieła z kolekcji obrazów Juliusza Joniaka sprawiają, że po prostu chce się tam być, zobaczyć na własne oczy wszystkie te piękne krajobrazy i wracać, gdy tylko nadarzy się taka okazja. 

Kolekcja obrazów Juliusz Joniaka – gdzie zobaczyć jego dzieła? 

Miłośnicy polskiego malarstwa, które bez przeszkód mogłoby konkurować z dziełami najsłynniejszych, światowych artystów, powinni udać się stolicy województwa małopolskiego. To bowiem właśnie w Krakowie podziwiać można kolekcję obrazów Juliusza Joniaka, która zdobi ściany Rodzinnej Galerii Autorskiej Profesora Juliusza Joniaka mieszczącej się w piwnicach pięciogwiazdkowego Hotelu Grand* przy ul. Sławkowskiej 5/7. 

Kolekcja obrazów polskiego malarza dostępna jest także online na internetowej stronie Galerii. Zamysłem jej stworzenia była możliwość zaprezentowania sztuki Juliusza Jońskiego większemu gronu odbiorców i zachęcenie ich do poznania jego twórczości. W internetowej Rodzinnej Galerii Autorskiej Profesora Juliusza Joniaka, oprócz obrazów i akwareli, już lada moment pojawią się także archiwalne zdjęcia, wywiady, artykuły, a także przedmioty należące niegdyś do artysty. Zachęcamy do jej uważnego śledzenia, ponieważ już teraz można zobaczyć w niej ponad 80 dzieł malarza – m.in. takie jak obraz olejny na płótnie „Plac z kolumną”, „Łąka w St. Remy”, „Martwa natura z bukietem” czy „Pejzaż hiszpański IV z czarnym niebem” oraz „Kobiety w Algierze 2 część”.

Miłośników malarstwa Juliusza Joniaka zachęcamy także do odwiedzin w Muzeum Narodowym w Warszawie, muzeów w Szczecinie, Zielonej Górze, Norwegii, Danii, Kanadzie, Szwecji, Niemczech oraz we Włoszech, gdzie odwiedzający mogą podziwiać wybrane dzieła artysty. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *