Uzależnienia: od czego można się uzależnić i skąd wiadomo, że to już uzależnienie

Uzależnienia: od czego można się uzależnić i skąd wiadomo, że to już uzależnienie

Uzależnić możemy się od wszystkiego. Od gier, jedzenia, seksu, alkoholu, nikotyny czy narkotyków. Można wymieniać w nieskończoność. Jeśli sami poradzimy sobie z jednym uzależnieniem to często jest tak, że wpadamy w następne uzależnienie. Dlatego nie może obyć się bez właściwej pomocy psychologa, który pomoże nam zrozumieć mechanizmy, które nami kierują. Jeśli lubimy korzystać z komputera w celach rozrywkowych to zastanawiamy się jak długo to robić, by zachować granice. Gdzie leżą granice? Nie jest to proste pytanie. Jednak jeśli to co robimy nam nie szkodzi, nie zaniedbujemy swoich obowiązków, to prawdopodobnie potrafimy kontrolować tę sytuację.

Niby tylko ćwiczenia, a jednak mogą być destrukcyjne

Może to zabrzmi dziwnie, ale uzależnić możemy się także od rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się być pożyteczne. Np. od ćwiczeń fizycznych. Jeśli stają się całym naszym życiem i nie wyobrażamy sobie że moglibyśmy bez nich funkcjonować to trzeba uznać, że jest to uzależnienie. Jeśli poświęcamy na tę czynność coraz więcej czasu to powinniśmy uznać to za sygnał, że coś jest nie tak. Taką czynnością jest też sprzątanie. Są ludzie, którzy robią to w sposób patologiczny wciąż biegając ze ściereczką albo nie dopuszczając do tego, by w zlewie brudna szklanka leżała dłużej niż 5 minut.

Dlaczego warto leczyć każde uzależnienie?

Skutki uzależnienia są katastrofalne, zarówno dla nas samych jak i dla członków naszej rodziny. Jeśli jesteśmy uzależnieni od środków chemicznych to może to doprowadzić do rychłej śmierci. Rodzina osoby uzależnionej przeżywa prawdziwy dramat, w takim domu dzieje się wszystko: bójki, awantury, molestowanie i wykorzystywanie seksualne, kradzieże i kłamstwa. Cała rodzina cierpi psychicznie i niekiedy fizycznie, toteż terapii powinni się poddać również wszyscy członkowie rodziny. W ośrodkach leczenia uzależnień prowadzone są także terapie dla rodzin osób uzależnionych. Taką terapię możemy przejść np. w mctu.pl w Krakowie. Ośrodki leczenia uzależnień znajdują się w każdym większym mieście w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *